Źródła prawa zamówień publicznych.

W okresie powojenny problematykę zamówień publicznych początkowo regulowała w Polsce ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych1. Mimo wielu nieścisłości i częstych nowelizacji stanowiła ona istotny etap do zharmonizowania prawa polskiego z systemem prawa unijnego.
Dnia 24 stycznia 2004 roku polski ustawodawca przyjął ustawę Prawo Zamówień Publicznych, jednak zrobił to zbyt pochopnie, gdyż nie poczekał na zmiany w prawie europejskim, jakie zostały wprowadzone od marca 2004 roku przez nowe dyrektywy unijne. Stąd też, praktycznie od początku, zaistniała potrzeba przeprowadzenia szeregu nowelizacji, z których najważniejsze nastąpiły w latach 2006, 2007, 2008 i 2009. Oprócz ustawy p.z.p., przy udzielaniu zamówień publicznych stosuje się szereg innych ustaw, z których jako najważniejsze należy wymienić k.c., k.p.c.2 oraz ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych3. Istnieje również wiele aktów wykonawczych w formie rozporządzeń i zarządzeń wydawanych na podstawie powyższych ustaw.
Jak wcześniej wspomniano, obowiązujące w Polsce prawo zostało dostosowane do szeregu dyrektyw unijnych. Jako najważniejsze należy wymienić Dyrektywę 2004/18/WE4, czyli dyrektywę klasyczną oraz Dyrektywę 2004/17/WE5, czyli dyrektywę sektorową. Dyrektywa klasyczna jest konsolidacją trzech wcześniejszych dyrektyw unijnych, dotyczących udzielania zamówień publicznych, odpowiednio na roboty budowlane, dostawy i usługi. Jak twierdzi P. Trepte6, jest ona bardziej spójna i logiczna oraz odzwierciedla w sobie orzecznictwo ETS i praktykę państw członkowskich. Dyrektywa sektorowa obejmuje procedury udzielania zamówień w sektorze gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych. Poza tymi dwiema najważniejszymi dyrektywami, należy wspomnieć o dyrektywach odwoławczych7, w których zawarto procedury odwołań przy udzielaniu zamówień publicznych oraz o Dyrektywie 2009/81/WE8 zwanej dyrektywą obronną, która mówi o procedurach udzielania zamówień przez instytucje i podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Ponadto bezpośrednio obowiązują w Polsce (a także w innych krajach Unii Europejskie) rozporządzenia unijne, które dotyczą w szczególności tzw. Wspólnego Słownika Zamówień9 oraz ogłoszeń w sprawach zamówień publicznych10.
1 Ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz.U. 1994 Nr 76 poz. 344).